Answer:
The 95% confidence interval for the true percent of home owners in this city who have a swimming pool in their backyard is (0.287, 0.333).
Step-by-step explanation:
In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of [tex]\pi[/tex], and a confidence interval [tex]1-\alpha[/tex], we have the following confidence interval of proportions.
[tex]\pi \pm z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}}[/tex]
In which
Z is the zscore that has a pvalue of [tex]1 - \frac{\alpha}{2}[/tex].
For this problem, we have that:
A random sample of 1500 home owners in a particular city found 465 home owners who had a swimming pool in their backyard. This means that [tex]n = 1500[/tex] and [tex]\pi = \frac{465}{1500} = 0.31[/tex].
Find a 95% confidence interval for the true percent of home owners in this city who have a swimming pool in their backyard.
So [tex]\alpha = 0.05[/tex], z is the value of Z that has a pvalue of [tex]1 - \frac{0.05}{2}[/tex] = 0.975, so [tex]Z = 1.96[/tex].
The lower limit of this interval is:
[tex]\pi - z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}} = 0.31 - 1.96\sqrt{\frac{0.31*0.69}{1500}} = 0.287[/tex]
The upper limit of this interval is:
[tex]\pi - z\sqrt{\frac{\pi(1-\pi)}{n}} = 0.31 + 1.96\sqrt{\frac{0.31*0.69}{1500}} = 0.333[/tex]
The 95% confidence interval for the true percent of home owners in this city who have a swimming pool in their backyard is (0.287, 0.333).