Answer:
a. 11 m/s at 76° with respect to the original direction of the lighter car.
Explanation:
In this exercise, since both cars make a right angle, let's assume that the lighter car only has a horizontal velocity component (vx) and that the heavier one only has a vertical velocity component (vy). The final velocities for both components for the system can be determined as:
[tex]m_{1} v_{x1}+m_{2}v_{x2}=(m_{1}+m_{2})v_{fx}\\m_{1} v_{y1}+m_{2}v_{y2} =(m_{1}+m_{2})v_{fy}[/tex]
Assume that the lighter car has a 1kg mass and that the heavier car has a 4 kg mass.
[tex]1*13 + 4*0 = (1+4) v_{fx}\\v_{fx}=\frac{13}{5} =2.6\\1*0 + 4*13 = (1+4) v_{fy}\\v_{fy}=\frac{13*4}{5} =10.4\\[/tex]
The magnitude of the final velocity of the wreck can be found as:
[tex]v_{f}^{2}= v_{fx}^{2}+ v_{fy}^{2}\\v_{f}=\sqrt[]{2.6^{2} + 10.4^{2}} \\v_{f}= 10.72[/tex]
The final velocity has an intensity of roughly 11 m/s
As for the angle, it can be determined in respect to the lighter car (x axis) as follows:
[tex]\theta = cos^{-1}(\frac{v_{fx} }{v_{f}} )\\\theta = cos^{-1}(\frac{2.6}{10.7} )\\\theta = 76^{o}[/tex]
Therefore, the wreck has a velocity with an intensity of 11 m/s at 76° with respect to the original direction of the lighter car.