Respuesta :
Answer with explanation:
Let x be the random variable that represents the weights of all 80 cm girls.
Given : [tex]\mu=10.2\ kg\ \ ; \ \sigma=0.8\ kg[/tex]
Formula to calculate z-score :
[tex]z=\dfrac{x-\mu}{\sigma}[/tex]
a) Z-score for x= 11 kg
[tex]z=\dfrac{11-10.2}{0.8}=1[/tex]
i.e. z=1
Interpretation : A child who weighs 11 kg is 1 standard deviations above the mean weight 10.2 kg.
b) Z-score for x= 7.9 kg
[tex]z=\dfrac{7.9-10.2}{0.8}=-2.875[/tex]
i.e. z=-2.875
Interpretation : A child who weighs 11 kg is 2.875 standard deviation deviation below the mean weight 10.2 kg.
c) Z-score for x= 12.2 kg
[tex]z=\dfrac{12.2-10.2}{0.8}=2.5[/tex]
i.e. z=2.5
Interpretation : A child who weighs 11 kg is 2.5 standard deviations above the mean weight 10.2 kg.
The z-scores that correspond to the following weights 11 kg, 7.9 kg, 12.2 kg are 1, -2.875 and 2.5 respectively.
What is z score?
Z score is used to determine by how many standard deviations the raw score is above or below the mean. It is given by:
z = (raw score - mean)/standard deviation
Given that:
Mean = 10.2 kg, standard deviation = 0.8 kg,
For 11 kg:
z = (11 - 10.2) / 0.8 = 1
For 7.9 kg:
z = (7.9 - 10.2) / 0.8 = -2.875
For 12.2 kg:
z = (12.2 - 10.2) / 0.8 = 2.5
The z-scores that correspond to the following weights 11 kg, 7.9 kg, 12.2 kg are 1, -2.875 and 2.5 respectively.
Find out more on z score at: https://brainly.com/question/25638875