Respuesta :

Answer:

8.975 m/[tex]s^{2}[/tex]

Explanation:

Travel starting velocity (u) = 34.8 m/s

Achieved (final) velocity = 214.3 m/s

Travelling time(t) = 20 s  

we know that, v =u +at

                          ; where v= final velocity

                                       u=start velocity

                                       a=acceleration

                                       t=time

Therefore,

       His acceleration,     a = (v-u)/t

                                           =(214.3-34.8)/20

                                           = 8.975 m/[tex]s^{2}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico