Respuesta :
Answer:
Explanation:
Plate separation, d = 1.76 cm = 0.0176 m
Area of plates, A = 25 cm^2 = 0.0025 m^2
V = 255 V
(a) Capacitance of capacitor
[tex]C = \frac{\epsilon _0A}{d}[/tex]
[tex]C = \frac{8.854\times 10^{-12}\times 0.0025}{0.0176}[/tex]
C = 1.258 x 10^-12 F
charge is same before and after immersion as the battery is disconnected
q = C V
q = 1.258 x 10^-12 x 255 = 3.2 x 10^-10 C
(b)
Capacitance before, C = 1.258 x 10^-12 C
capacitance after, C' = k x C = 80 x 1.258 x 10^-12 = 100.64 x 10^-12 C
Where, k is the dielectric constant of water = 80
Potential difference after immersion, V' = V / k = 255 / 80 = 3.1875 V
(c) initial energy,
[tex]U = \frac{q^{2}}{2C}[/tex]
[tex]U = \frac{(3.2\times 10^{-10})^{2}}{2\times 1.258\times 10^{-12 }}=4.07\times 10^{-8}J[/tex]
Final energy
[tex]U' = \frac{q^{2}}{2C'}[/tex]
[tex]U' = \frac{(3.2\times 10^{-10})^{2}}{2\times 100.64\times 10^{-12}}=5.08\times 10^{-10}J[/tex]
The charge on the plates before and after the immersion is [tex]3.21 \times 10^{-10}\;C[/tex].
Given the following data:
- Plate separation, d = 1.76 cm to m = 0.0176 m.
- Plate area, A = 25 [tex]cm^2[/tex] to [tex]m^2[/tex] = 0.0025 [tex]m^2[/tex].
- Potential difference, V = 255 Volts.
Scientific data:
- Permittivity of free space = [tex]8.854 \times 10^{-12}[/tex]
- Dielectric constant of water = 80
Note: We would assume that the liquid is an insulator.
a. To determine the charge on the plates before and after immersion:
First of all, we would calculate the capacitance of this capacitor by using this formula:
[tex]C = \frac{\epsilon_o A }{d} \\\\C= \frac{8.854 \times 10^{-12} \times 0.0025}{0.0176} \\\\C= \frac{2.2135 \times 10^{-14} }{0.0176}\\\\C=1.258 \times 10^{-12}\;Farad[/tex]
Now, we can determine the charge:
[tex]q = CV\\\\q = 1.258 \times 10^{-12} \times 255\\\\q=3.21 \times 10^{-10}\;C[/tex]
Note: The charge on the plates is the same before and after immersion because the battery is disconnected.
b. To determine the capacitance and potential difference after immersion:
Before:
Capacitance, C = [tex]1.258 \times 10^{-12} \;Farad[/tex]
After:
[tex]Capacitance = kC\\\\C'= 80 \times 1.258 \times 10^{-12}\\ \\C'= 100.64 \times 10^{-12}\; F[/tex]
For the potential difference:
Before:
Potential difference, V = 255 Volts.
After:
[tex]Potential \;difference = \frac{V}{k} \\\\Potential \;difference = \frac{255}{8}[/tex]
Potential difference, V =3.19 Volts.
c. To determine the change in energy of the capacitor:
[tex]\Delta E= U'-U\\\\\Delta E=\frac{q^2}{2C'} - \frac{q^2}{2C}\\\\\Delta E=\frac{(3.21 \times 10^{-10})^2}{2\times 100.64 \times 10^{-12}} -\frac{(3.21 \times 10^{-10})^2}{2\times 1.258 \times 10^{-12}} \\\\\Delta E= 4.07 \times 10^{-8} -5.08 \times 10^{-10} \\\\\Delta E= 4.02 \times 10^{-8}\;Joules[/tex]
Read more on charge here: brainly.com/question/4313738