Answer: 5.52 *10^-6J
Explanation: In order to explain this problem we have to take into account the expression for the stored energy in a capacitor which is given by:
U=Q^2/2*C=2.76*10^-6 J ( initial stored energy)
We also know that C=Q/V=221*10^-9/25 V=8.84*10^-9 F
When the separation between the plates is increased 3 times, the capacitanve decrease a factor 1/3 then the stored energy is:
U=Q^2/(2*C/3)= 3*Q^2/(2*C)=3*(221*10^-9)^2/2*8.84*10^-9=8.28*10^-6J ( final stored energy)
The change in the stored energy is : 8.28*10^-6J-2.76*10^-6 J=
=5.52 *10^-6 J