Answer:
t=62 s
Explanation:
Applying the conservation of linear momentum formula:
[tex](m1+m2)*v_{o1}=m1*v_{f1}+m2*v_{f2}[/tex]
the initial velocity is zero, we can calculate the man's mass using the gravitational force formula:
[tex]F_g=m.g\\\\m=\frac{706N}{9.81}\\\\m=72.0kg[/tex]
now:
[tex]m*v_{f1}=-m_b*v_b\\\\V_{f1}=-\frac{m_b*v_b}{m}\\\\V_{f1}=-\frac{1.2kg*8.0m/s}{72.0kg}\\\\V_f=-0.13m/s[/tex]
That is 0.13m/s due south.
because there is no friction, the man will maintain a constant velocity, so:
[tex]d=v*t\\t=\frac{d}{v}\\t=\frac{8m}{0.13m/s}\\\\t=62s[/tex]