An ice rescue team pulls a stranded hiker off a frozen lake by throwing him a rope and pulling him horizontally across the essentially frictionless ice with a constant force. The hiker weighs 1040 N, and accelerates across the ice at 1.10 m/s2. What is the magnitude of the tension in the rope? (Ignore the mass of the rope.)

Respuesta :

Answer:T=116.84 N

Explanation:

Given

Weight of hiker =1040 N

acceleration [tex]a=1.1 m/s^2[/tex]

Force exerted by Rope is equal to Tension in the rope

[tex]F_{net}=T=ma_{net}[/tex]

[tex]T=\frac{1040}{g}\times 1.1[/tex]

[tex]T=116.84 N[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico