Two rows of fluorescent lamps are installed in an office on the same branch circuit, with each row drawing 12.5 amperes. The source voltage is 277 volts, and the line or total circuit resistance is 0.5 Ω. The wire used has a constant (k) of 12.6. What is the voltage at the load? (Round the FINAL answer to one decimal place.)

Respuesta :

Answer:

[tex]V_{load} = 264.5 Volts[/tex]

Explanation:

As we know that the resistance of the wire is given as

[tex]r = 0.5 ohm[/tex]

now we know that both the bulbs are getting 12.5 A current in their branches

so total current in the circuit is given as

[tex]i = 12.5 + 12.5[/tex]

[tex]i = 25 A[/tex]

so we have total voltage across the wire is given as

[tex]V = ir[/tex]

[tex]V = 25(0.5) = 12.5 volts[/tex]

now the load voltage is given as

[tex]V_{load} = E - V[/tex]

[tex]V_{load} = 277 - 12.5[/tex]

[tex]V_{load} = 264.5 Volts[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS