contestada

An 1800-kg truck pulls a 710-kg trailer away from a stoplight with an acceleration of 1.20 m/s2 . Part A What is the net force exerted by the truck on the trailer? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Assume that the positive x axis is directed toward the direction of motion.

Respuesta :

Answer:

F = 852 N

Explanation:

We apply Newton's second law to the trailer :

F = m*a   Formula (1)

F : net force exerted by the truck on the trailer Newtons (N)

m : mass of the trailer in kilograms (kg)

a : acceleration of the trailer in meters over second square (m/s²)

Data

a=1.20 m/s² : acceleration of the trailer

m=710 kg : mass of the trailer

We replace data in the   Formula (1)  to calculate the net force exerted by the truck on the trailer

F = (710 kg)*(1.20 m/s²)

F = 852 N

Force is defined as the push or pull applied to the body. The net force exerted by the truck on the trailer is 852 N.

What is force?

Force is defined as the push or pull applied to the body. Sometimes it is used to change the shape, size, and direction of the body. Force is defined as the product of mass and acceleration. Its unit is Newton.

The given data in the problem is;

F is the net force exerted by the truck on the trailer=? Newtons (N)

m is the mass of the trailer in kilograms (kg)= 1800 kg

a is the acceleration of the trailer=1.20  (m/s²)

[tex]\rm F=ma \\\\ \rm F=710 \times 1.20 \\\\ \rm F=852\ N[/tex]

Hence the net force exerted by the truck on the trailer is 852 N.

To learn more about the force refer to the link;

https://brainly.com/question/26115

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico