Answer:
[tex]R_{max} = 14 m[/tex]
Explanation:
Maximum height reached by Dolphins is given as
[tex]H = 7 m[/tex]
now we know that
[tex]H = \frac{v^2}{2g}[/tex]
[tex]7 = \frac{v^2}{2g}[/tex]
[tex]v^2 = 2(7)(9.81)[/tex]
[tex]v = 11.72 m/s[/tex]
now the formula of range is given as
[tex]R = \frac{v^2 sin(2\theta)}{g}[/tex]
now we know that for maximum range the angle should be 45 degree
so we will have
[tex]R_{max} = \frac{v^2}{g}[/tex]
[tex]R_{max} = 7 \times 2[/tex]
[tex]R_{max} = 14 m[/tex]