Answer:
13 months.
Step-by-step explanation:
Let [tex]x[/tex] be the number of months it takes for the plans to cost the same.
Company 1:
Activation fee = $ 45
Fee per month = $ 65
Therefore, fee for [tex]x[/tex] months = [tex]\ 65x[/tex].
Total cost for [tex]x[/tex] months = [tex]65x+45[/tex].
Company 2:
Activation fee = $ 175
Fee per month = $ 55
Therefore, fee for [tex]x[/tex] months = [tex]\ 55x[/tex]
Total cost for [tex]x[/tex] months = [tex]55x+175[/tex].
Now, the total cost for both the companies are same if,
[tex]65x+45=55x+175\\ 65x-55x=175-45\\ 10x=130\\ x=\frac{130}{10}\\ x=13[/tex]
Therefore, after 13 months, the cost for both the companies will be same.