Respuesta :

Answer:

12500 J = 12.5 kJ

Explanation:

Kinetic energy is the energy possessed by a moving object solely due to its motion.

You can get the K.E. of an object using the equation,

K.E. =  (1/2)mv²

So you get, for ball

K.E. =  (1/2)×1000×5²  = 12500 J = 12.5 kJ

ACCESS MORE
EDU ACCESS