Answer:
0.224
Explanation:
There are two forces acting on the rock along the direction parallel to the slope:
- The component of the weight parallel to the slope, down, given by
[tex]mg sin \theta[/tex]
where
m = 50.0 kg is the mass of the rock
[tex]g=9.8 m/s^2[/tex] is the acceleration of gravity
[tex]\theta=30^{\circ}[/tex] is the angle of the slope
- The force of friction, up along the slope, given by
[tex]F_f=\mu R[/tex]
where
[tex]\mu[/tex] is the coefficient of friction
R is the normal reaction
So the equation of the forces along the direction parallel to the slope is
[tex]mg sin \theta - \mu R = ma[/tex] (1)
where
[tex]a=3.0 m/s^2[/tex] is the acceleration
The normal reaction R can be found by looking at the equation of the forces along the direction perpendicular to the slope: in fact, we have that R balances the component of the weight perpendicular to the slope, so
[tex]R=mg cos \theta[/tex]
And substituting into (1)
[tex]mg sin \theta - \mu mg cos \theta = ma[/tex]
And solving for [tex]\mu[/tex], we find the coefficient of friction:
[tex]\mu = \frac{g sin \theta -a}{g cos \theta}=\frac{(9.8)(sin 30)-3.0}{(9.8)(cos 30)}=0.224[/tex]