patriciamaetibp967vd
patriciamaetibp967vd patriciamaetibp967vd
  • 31-10-2019
  • Mathematics
contestada

duke purchased six quarts of orange juice for $13.10 find the unit price of quart rounded to the nearest cent

Respuesta :

RAMDAEXE
RAMDAEXE RAMDAEXE
  • 31-10-2019

Answer:

$2.20 per quart

Step-by-step explanation:

I divided 13.10 by 6, to get 2.1833333333333333, so I rounded the eight, and got 2.2

Answer Link

Otras preguntas

Nitrogen and phosphorus pollution in the chesapeake bay causes phytoplankton numbers to increase, which ultimately leads to the process called __________.
BRAINLIESTTTT ASAP! List the greatest achievement of each Explorer: -Christopher Columbus: -Hernán Cortéz:
i need help with geometry does anyone know this (6x+44)+(-10x+65)=117 i need 2 angles m m
Studies of deaf children who are not exposed to a formal sign language indicate that the children spontaneously produce their own signs, called home signs, whic
What observations support the assumption that all of the iodine reacted with the zinc explain?
Nosotros ________________ cuando fuimos a esquiar.
Mrs. Davis is preparing to undergo hernia repair surgery at deaconess hospital. Who is responsible for obtaining mrs. Davis's consent for this procedure?
During the world war 2 the allies were able to go on The offensive against Japan after
What are three new things in Microsoft Word 2016?
Can someone please help me? 1. Which of the following is a solution to the equation y = 3x – 1? (1 point) (4, 1) (2, 5) (4, 3) (0, –3) 3. Which equation matches