Answer:
2 L
Step-by-step explanation:
At constant pressure, the volume of a gas is proportional to its temperature.
Therefore, we can write [tex]\frac{V_{2} }{V_{1} } =\frac{T_{2} }{T_{1} }[/tex] ....... (1) at pressure = constant.
Given that the initial volume ([tex]V_{1}[/tex]) = 2.5 L and initial temperature ([tex]T_{1}[/tex]) = 350 K
And the final temperature ([tex]T_{2}[/tex]) = 280 K
Therefore, from equation (1) we get final volume ([tex]V_{2}[/tex]) = [tex]\frac{280 \times 2.5}{350} =2[/tex] L (Answer)