aaliyahkelly13 aaliyahkelly13
  • 31-10-2019
  • Mathematics
contestada

A six-pack of soda cost 4.38 what is the unit price for a can soda

Respuesta :

rya2805
rya2805 rya2805
  • 31-10-2019

Answer:

Each can costs $0.73

Step-by-step explanation:

Divide the total cost (4.38) by the quantity of the cans (6) to find the unit price for one can of soda.

4.38/6 = 0.73

Answer Link
xduuuval
xduuuval xduuuval
  • 31-10-2019

Answer:

73 cent

Explanation:

All you need to do is divide the price of a six-pack by 6

Answer Link

Otras preguntas

(sin teta + sec teta)^ + (cos teta+ cosec teta )^ = (1 + sec x cosec)^
what is the atomic mass of ozone ????
the equation of projectile is y = ax - bx2 . its horizontal range is?
ax+by=1 bx-ay=a+b solve in linear equation in 2 variables
ax+by=1 bx-ay=a+b solve in linear equation in 2 variables
(sin teta + sec teta)^ + (cos teta+ cosec teta )^ = (1 + sec x cosec)^
Convert the fraction to higher terms. Enter the value of the missing numerator 3/10=?/80
Through a point not on a line, one and only one line can be drawn parallel to the given line. always sometimes never 10. Two coplanar lines that are perpendicul
if As income is 20% more than Bs income, how much percent is Bs income less than As income
Which will have more resistance: 220V, 100W bulb or a 220V, 60W bulb?
ACCESS MORE