Respuesta :

Answer a) 11.071%

b) 11.01%

c)13.08%

Step-by-step explanation:

Probability =possible outcome/total outcome

a) probability= total num of instructors/total number of faculty members *100

= 10960/98993 =0.11071 *100=11.071%

b)probability = sum of women that are professors /total number of women

=3194/28993

=0.1101 *100 = 11.01%

c)probability =sum of women that are professors/total number of professors

= 3194/24418=0.13 *100 =13.08%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico