Answer:
Each pound is $2.50
Step-by-step explanation:
$5.75/2.3= $2.50
2.50 x 2.3 = $5.75
Basically just divided the total cost of gummy bears by the pound. Then multiplying your total pound of gb by the divided amount from the first equation. With that you will the same starting amount Jimmy paid for $5.75.