eduvernea eduvernea
  • 31-10-2019
  • Mathematics
contestada

John paid $1.12 for a dozen eggs at his local grocery store. Determine the cost for 2 eggs?

Respuesta :

alshaimaaldoais
alshaimaaldoais alshaimaaldoais
  • 31-10-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

If it has to be done as a proportion, set it up as 112/12 = x/3

In other words, "112 cents is to 12 eggs, as x cents is to 3 eggs."

So your proportion is 112/12 = x/3.

Cross-multiply to get 12x = 336, then divide both sides by 12 to get:

x = 28 cents (per 3 eggs.)

The other way to think about it is, since 3 is one quarter of a dozen, the price of 3 eggs should be one quarter the price of 12.

112 cents divided by 4 is 28 cents.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

A chemist has 1 mole of an unknown molecule. The mass of this sample is 111.1 grams. After doing some tests, the chemist determines that the molecule has 2 chlo
I have not covered vectors in class yet and I would greatly appreciate it if someone can explain to me
the competition between the U.S and the Soviet Union after World War Two was called the
According to John Agnew, the two world wars of the twentieth century were caused primarily by: a) wealth disparity b) nationalism c) technological development O
Konsumsi suatu negara di tunjukkan oleh persamaan C = 0,7Yd + 12 ,konsumsi agregat bila pendapat disposible negara tersebut 11,7 miliar
In what way agricultural economics helps Economic knowledge
the radius of the circle is 1.find the square's perimeter.​
Homework Irreducibility in Fields
ACROSS 4. to have room or space for 4 What does this mean?​
please solve for brainliest!