Respuesta :
Answer: wavelength= 2.842m
Explanation:
wave speed C= frequency × wavelength
Wavelength= C/ frequency
= 2.998× 10exp8/ 105.5×10exp6Hz
Wavelength= 2.842m
Goodluck...
The wavelength of the wave is 2842 meters.
From the question we have the following information;
Wavelength of the wave = ?
Frequency of the wave = 105.5 MHz or 105.5 × 10^3 Hz
speed of light = 2.998 x 108 m/s
We know that
λ = c/f
Where;
λ = Wavelength of the wave
c = speed of light
f = Frequency of the wave
Substituting values;
λ = c/f
λ = 2.998 x 108 m/s/105.5 × 10^3
λ = 2842 meters
Learn more: https://brainly.com/question/16885872