A survey conducted by the American Automobile Association showed that a family of four spends an average of $215.60 per day while on vacation. Suppose a sample of 64 families of four vacationing at Niagara Falls resulted in a sample mean of $252.45 per day and a sample standard deviation of $77.50.

a. Develop a 95% confidence interval estimate of the mean amount spent per day by a family of four visiting Niagara Falls (to 2 decimals). ( , )

b. Based on the confidence interval from part (a), does it appear that the population mean amount spent per day by families visiting Niagara Falls differs from the mean reported by the American Automobile Association?

Respuesta :

Answer:

a) (233.09,271.80)

b) Yes  

Step-by-step explanation:

We are given the following information:

Population mean = $215.60

Sample mean = $252.45

Sample standard deviation = $77.50.

n = 64

Formula:

[tex]\bar{x} \pm t_{critical}\frac{s}{\sqrt{n}}[/tex]

Putting the values, we get,

[tex]t_{critical}\text{ at degree of freedom 63 and}~\alpha_{0.05} = 1.998[/tex]

[tex]252.45 \pm 1.998(\frac{77.50}{\sqrt{64}} ) = 252.45 \pm 19.355 = (233.09,271.80)[/tex]

b) The mean amount spent per day by families visiting Niagara Falls differs from the mean reported by the American Automobile Association because the confidence interval lies above  $215.60

ACCESS MORE
EDU ACCESS