Respuesta :

Answer:

Alice Gleason invested 16000 each for 9% and 11% rate respectively

Step-by-step explanation:

Let

x = portion invested for 9%

y = portion invested for 11%

Then

x + y =32000     eqn(1)

0.09x  + 0.11y =3200     eqn(2)

solving eqn(1) and eqn(2) simultaneously

multiply eqn(2) by 100 gives and eqn(1) by 9

9x +11y =320000   eqn(3)

9x + 9y = 288000  eqn(4)

subtract eqn(4) from eqn(3) to obtain y

2y = 32000

y=16000

substitute y=16000 into eqn(1) to obtain x

x=32000-16000

x=16000

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico