Answer: Hooke's law states that the force of a spring is equal to the spring constant multiplied by the displacement value x.
Explanation:
From hooke's law F = -kx where, I = spring constant, F = total force exerted, x= displacement, g =9.81, ×=2.1, M = mass
F = -kx
K = F/x
K = mg/x
K= 9.81M/2.1 = 4.67M Nm
The minimum bungee constant that will allow the student to get as close as possible is K = (4.67 * mass)Nm