Respuesta :
Answer: 13.1° from the horizontal
Explanation: For projectile
Horizontal distance R of a projectile is:
R= U×Usin2x/g
Where U is the speed of projectile, x is angle of projectile and g= acceleration due to gravity=9.8m/s
R= 15×15sin(2×31)/9.8= 225sin(62)/9.8=20.27m
Therefore if R is halved.
R/2 = 20.27/2=10.14m
Hence the angle for this case is.
Making sin(2x) the subject of formula
Sin2x= Rg/U×U
R is now 10.14 in this case.
Sin2x= 10.14×9.8/15×15=0.4415
2x=arcsin0.4415=26.2
x= 26.2/2
x= 13.1°
Good luck...
The angle required to hit the bull's-eye in the new position is 13°
Determination of the range
From the question given above, the following data were obtained:
- Initial velocity (u) = 15 m/s
- Angle (θ) = 31°
- Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²
- Range (R) =?
R = u²Sine2θ / g
R = 15² × Sine(2×31) / 9.8
R = 225 × Sine 62 / 9.8
R = 20.27 m
How to determine the angle required to hit the bull's-eye in the new position
- Initial velocity (u) = 15 m/s
- Acceleration due to gravity (g) = 9.8 m/s²
- Range (R) = 20.27 / 2 = 10.135 m
- Angle (θ) =?
R = u²Sin2θ / g
10.135 = 15² × Sine2θ / 9.8
10.135 = 225 × Sine2θ / 9.8
Cross multiply
225 × Sine2θ = 10.135 × 9.8
225 × Sine2θ = 99.323
Divide both side by 225
Sine2θ = 99.323 / 225
Sine2θ = 0.4414
Take the inverse of Sine
2θ = Sine¯¹ 0.4414
2θ = 26
Divide both side by 2
θ = 26 / 2
θ = 13°
Learn more about projectile motion:
https://brainly.com/question/20814243