Respuesta :

Neetoo

Answer:

6.051 × 10²³ atoms contain 1.005 moles.

Explanation:

The given problem will solve by using Avogadro number.

It is the number of atoms , ions and molecules in one gram atom of element, one gram molecules of compound and one gram ions of a substance.

The number 6.022 × 10²³ is called Avogadro number.

For example,

18 g of water = 1 mole = 6.022 × 10²³ molecules of water

1.008 g of hydrogen = 1 mole = 6.022 × 10²³ atoms of hydrogen

Given data:

Number of atoms = 6.051 × 10²³ atoms

Number of moles = ?

Solution:

One mole  = 6.022 × 10²³ atoms

For 6.051 × 10²³ atoms:

(1 mol / 6.022 × 10²³ atoms) ×  6.051 × 10²³ atoms

0.17 ×  6.051 × 10²³ × 10⁻²³ moles

1.005 moles

So,

6.051 × 10²³ atoms contain 1.005 moles.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico