Respuesta :

Answer:

126 g/mol

Explanation:

3 N atoms=14*3

9 H atoms=1*9

1 As atom=75*1

Total =126

Sum of molar masses of constituent atoms multiplied by the respective no. of atoms gives the molar mass of a compound.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico