Answer:
[tex]t=6.73h[/tex]
Explanation:
Hello,
In this exercise we first must consider that the energy she has to consume in kJ (taking into account the nutritional calorie) to loss 1.00 lb of body fat is:
[tex]4.10x10^3kcal*\frac{4.1858kJ}{1kcal} =17161.78kJ[/tex]
Now, the spent time to lose that amount of energy (which is reflected in the loss of 1.00 lb), we must apply the formula:
[tex]t=\frac{17161.78kJ}{2550kJ/h}=6.73h[/tex]
Best regards.