Answer:
120 m
Explanation:
[tex]m_1[/tex] = Mass of Astronaut
[tex]m_1[/tex] = Mass of tank
[tex]v_1[/tex] = Velocity of Astronaut
[tex]v_2[/tex] = Velocity of tank
From conservation of linear momentum
[tex]m_1v_1=m_2v_2\\\Rightarrow v_1=\frac{m_2v_2}{m_1}\\\Rightarrow v_1=\frac{10\times 12}{60}\\\Rightarrow v_1=2\ m/s[/tex]
Distance = Speed × Time
[tex]Distance=2\times 60=120\ m[/tex]
So, the maximum distance she can travel is 120 m