How fast must a plane fly along the earth's equator so that the sun stands still relative to the passengers? Give your answer in both km/h and mph.The radius of the earth is 6400 km.
part A km/h
part B mph
Part C In which direction must the plane fly, east to west or west to east?
Express your answer using two significant figures.

Respuesta :

Answer:

17×10² km/h

10×10² mph

east to west

Explanation:

Circumference of Earth

[tex]2\pi r\\ =2\pi 6400000\\ =12800000\pi\ m=12800\pi km[/tex]

Speed = Distance / Time

[tex]Speed=\frac{12800\pi}{24}=1675.51\ km/h[/tex]

Converting to mph

[tex]1\ km=\frac{1}{1.60934}\ mi[/tex]

[tex]1675.51\ km=1675.51\times \frac{1}{1.60934}\ mi=1041.11\ mi[/tex]

The velocity of the plane must be 17×10² km/h or 10×10² mph

The plane must fly east to west

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico