A thick plate made of stainless steel is initially at a uniform temperature of 300 C. The surface is suddenly exposed to a coolant at 20 C with a convective surface coefficient of 110 W/m2⋅K. Evaluate the temperature after 3 min of elapsed time
(a) at the surface
(b) a depth of 50 mm
Work this problem both analytically and numerically.

Respuesta :

We convert from degrees Celsius to degrees Kelvin,

  • Initial Temperature [tex]T_i = 300\° C =573.15K[/tex]
  • Coolent Temperature [tex]T_{\infty}=20\°c  = 293.15K[/tex]

Convective temperature coefficient, [tex]h=110W/m2-K[/tex]

For steel we have to,

[tex]\rho = 8055kg/m[/tex]

[tex]C_p = 480J/Kg-K[/tex]

[tex]k=15.1[/tex]

[tex]\alpha = 3.91*10^{-6}m^2/s[/tex]

Given the error equation, then

[tex]\frac{T-T_i}{T_{\infty}-T_i}= e(\frac{x}{2\sqrt{\alpha t}})[/tex]

A)

At x=0

[tex]\frac{T-T_i}{T_{\infty}-T_i}=e(0)[/tex]

From the tables,

[tex]e(0)=1[/tex]

[tex]\frac{T-T_i}{T_{\infty}-T_i}=1[/tex]

[tex]T=T_{\infty}=20\° C[/tex]

B)

At [tex]x=50mm=0.5m[/tex]

[tex]\frac{T-T_i}{T_{\infty}-T_i}= e(\frac{x}{2\sqrt{\alpha t}})[/tex]

[tex]\eta=\frac{x}{2\sqrt{\alpha t}}=\frac{0.05}{2\sqrt{3.91*10^{-6}*60}} = 1.63[/tex]

At this value

[tex]e(1.63)=0.02196[/tex]

[tex]\frac{T-300}{20-300}=0.02196[/tex]

[tex]T=293.85 \°c[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico