Respuesta :
Answer:
a) 200J b) 200J c) -100J d) -300J
Explanation:
Formula for Potential energy [tex]E_p = wy[/tex] where w (10 N) is weight of the camera and h is position with respect to the reference point.
(a) When ground being zero, then [tex]y_{drone} = 20 [/tex] while [tex]y_{ground} = 0[/tex]
At drone: [tex]E_d = 10 * 20 = 200 J [/tex]
On ground: [tex] E_g = 10 * 0 = 0 J[/tex]
[tex]\Delta E = 200 - 0 = 200 J[/tex]
(b) When drone being zero, then [tex]y_{drone} = 0[/tex] while [tex]y_{ground} = -20[/tex]
At drone: [tex]E_d = 10 * 0 = 0 J [/tex]
On ground: [tex] E_g = 10 * (-20) = -200 J[/tex]
[tex]\Delta E = 0 - (-200) = 200 J[/tex]
When the point of zero gravitational potential energy is at a person 30m from the ground then [tex]y_{person} = 0[/tex] while [tex]y_{ground} = -30[/tex] and [tex]y_{drone} = - 10[/tex]
(c) Before falling from drone: [tex]E_d = 10 * (-10) = -100 J [/tex]
(d) After landing on ground: [tex] E_g = 10 * (-30) = -300 J[/tex]
Answer:
a) -200J
b) -200J
c) -100J
d) -300J
Explanation:
We know that:
Gravitational potential energy= P.E = mgh
Change in potential energy = Final potential energy – Initial potential energy
∆P.E=P.E2-P.E1
a) When ground being zero potential energy point:
Height of drone with respect to reference point = 20m
Height of Ground with respect to reference point = 0
Potential energy of camera at the drone= P.E1 = mgh = (10)(20) = 200J
Potential energy of camera at the ground= P.E2 = 0
∆P.E=0-200 = - 200J
b) When drone being zero potential energy point:
Height of drone with respect to reference point = 0
Height of Ground with respect to reference point = -20m
Potential energy of camera at the drone= P.E1 = 0
Potential energy of camera at the ground= P.E2 = mgh = (10)(-20) = -200J
∆P.E=-200-0 = - 200J
c) Reference point is a person looking out of window 30m above the ground:
Height of drone with respect to reference point = -10m
Potential energy of camera at the drone= P.E2 = (10)(-10) = -100
Potential energy of camera at reference point = P.E1 = 0
∆P.E=-100-0 = - 100J
d) Reference point is a person looking out of window 30m above the ground:
Height of ground with respect to reference point = -30m
Potential energy of camera at the ground= P.E2 = (10)(-30) = -300
Potential energy of camera at reference point = P.E1 = 0
∆P.E=-300-0 = - 300J