Your teacher alves you a rectangular block of the
element silveręAg) that you mass at 886g, they tell you
that the metal has a density of 8.86691ml. The sample
mesures 2cm by 4cm. What is the height of your
sample?

Respuesta :

height of the rectangular block  = 12.5 cm

Explanation:

The rectangular block of silver (Ag) have 886 g and a density of 8.86691 g/mL.

To find the volume we use the following formula:

density = mass / volume

volume = mass / density

volume = 886 g / 8.86691 g/mL

volume = 100 mL = 100 cm³

volume of the rectangular block = height × 2 cm × 4 cm

height = volume of the rectangular block / ( 2 cm × 4 cm)

height = 100 / (2 × 4)

height = 12.5 cm

Learn more about:

density

brainly.com/question/12864420

#learnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico