Answer:
aaaaa
Explanation:
M = Mass of the Earth
m = Mass of satellite
r = Radius of satellite
G = Gravitational constant
[tex]F=G\frac{Mm}{r^2}[/tex]
[tex]F=G\frac{M6m}{r_b^2}[/tex]
[tex]G\frac{Mm}{r^2}=G\frac{M6m}{r_b^2}\\\Rightarrow \frac{1}{r^2}=\frac{6}{r_b^2}\\\Rightarrow \frac{r_b^2}{r^2}=6\\\Rightarrow \frac{r_b}{r}=\sqrt{6}\\\Rightarrow r_b=2.44948r[/tex]
[tex]r_b=2.44948r[/tex]