Respuesta :
Molecular formula of the compound is C₄H₆O₂
Explanation:
We know the empirical formula C₂H₃O and the molar mass of 86 g/mole.
Molecular formula is (C₂H₃O)ₐ
molecular mass of (C₂H₃O)ₐ = (12 × 2 + 1 × 3 + 1 × 16) × a = 43a
43a = 86
a = 86 / 43
a = 2
Molecular formula will be (C₂H₃O)₂ which is C₄H₆O₂.
Learn more about:
molecular formula
brainly.com/question/3155566
#learnwithBrainly
The molecular formula for the compound is C4H6O2
What is Molecular Formula?
Molecular Formula expresses the amount and illustrates the different types of atoms contained in a substance's molecule. It identifies the number of atoms of each element in a compound.
We are given that:
- The empirical formula of the compound to be: C₂H₃O
- The molar mass of the compound is: 86 g/mol
The molecular formula for the compound can be computed as:
[tex]\mathbf{(C_2H_3O)n = 86}[/tex]
[tex]\mathbf{(12\times 2+ 1 \times 3+ 16 )n = 86}[/tex]
[tex]\mathbf{(43 )n = 86}[/tex]
n = 86/43
n = 2
Thus, the molecular formula becomes [tex]\mathbf{(C_2H_3O)_2 = \mathbf{C_4H_6O_2}}[/tex]
Learn more about molecular formulas here:
https://brainly.com/question/11951743