espinozaalejandra582 espinozaalejandra582
  • 30-10-2019
  • English
contestada

8. Write the rate and unit rate
$7.60 for 5 muffins​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 30-10-2019

Answer:

1.52 per muffin

Explanation:

First:

Know that the question is asking the rate of dollars to muffins if there is only one muffin.

Second:

Divide 7.60 or 7.6 by 5

Third:

Your answer is 1.52

Please mark me as BRAINLIEST?!

Answer Link
lalillll
lalillll lalillll
  • 13-02-2020

you divide 7.60 by 5 to get the unit rate, which is 1.52.

Answer Link

Otras preguntas

which word set completes the analogy dog : beagle fire: hosehorse: mammaldocter: patientbook: novel
9a and it has a little 2 at top of the a i dont understand how to solve
I want to know how to complete North and south américa
a blend of two or more kind of matter each of which retains its own identity and properties is a?
in the us 13 out of every 20 cans ate recycled. what percent of cans are recycled?
Less than 42 ft. of fencing was used to enclose a rectangular lot that has a length 12 ft. less than 3 times the width. If the width must be a whole number, fi
Find the slope and y-intercept of the line 6x−7y=2
Predict how the removal of an herbivore from a adopts web could affect the entire community
what is your brain connected to ?
Help with 5 questions