Respuesta :
Answer:
V'(4) = 48 mm³/mm
V'(4) means that the rate of change of volume with respect to side when the length of the side is 4 mm
Step-by-step explanation:
Data provided in the question
V is the volume of the cube with x as its sides
Also,
Volume of cube = side³
thus,
V = x³ mm³
Now,
Derivative of volume with respect to side x,
[tex]\frac{\textup{dv}}{\textup{dx}}[/tex] = [tex]\frac{d(\textup{x}^3)}{\textup{dx}}[/tex]
or
[tex]\frac{\textup{dv}}{\textup{dx}}[/tex] = V'(x) = 3x²
now,
at x = 4 mm
V'(4) = 3(4)²
or
V'(4) = 48 mm³/mm
Here, V'(4) means that the rate of change of volume with respect to side when the length of the side is 4 mm
The volume of a cube is the amount of space in the cube.
- The value of V'(4) is 48
- The rate of change of the volume when the side length of the cube is 4mm, is 48mm^3/mm
The volume of a cube is:
[tex]\mathbf{V(x) = x^3}[/tex]
Where: x represents the measure of the sides of the cube
Differentiate with respect to x
[tex]\mathbf{V'(x) = 3x^2}[/tex]
Substitute 4 for x
[tex]\mathbf{V'(4) = 3 \times 4^2}[/tex]
[tex]\mathbf{V'(4) = 48}[/tex]
The value of V'(4) is 48
The interpretation is that:
The rate of change of the volume when the side length of the cube is 4mm, is 48mm^3/mm
Read more about rates of change at:
https://brainly.com/question/3217637