Answer:
T=1.566 N.m
Explanation:
Given that:
rotational speed of the scrank shaft, N = 2500 rpm
power produced by one cylinder, P = 410 W
We know, in case of rotational power:
[tex]P=\frac{2\pi.N.T}{60}[/tex]
where: T= torque
Substituting the respective values in the above eq.
[tex]410=\frac{2\pi\times2500\times T}{60}[/tex]
[tex]T= \frac{410\times60}{2\pi\times2500}[/tex]
T=1.566 N.m is the torque applied by the each piston of the engine.