contestada

If a biker starts at rest and accelerates to 15 m/s in 7.5 seconds, what is his
acceleration? *

Respuesta :

Answer:

2 m/s^2

Explanation:

from the question

v=15 m/s

t=7.5

a=?

from the first equation of motion

v=u+at

where,

v=final velocity

u=initial velocity

a=acceleration

t=time

from the question (u) will be zero because the body started at rest

v=u+at

15=(0)+a×7.5

15=7.5a

a=15/7.5

a=2 m/s^2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico