Respuesta :
Explanation:
Work = change in energy
W = ½ mv²
W = ½ (0.14 kg) (42.5 m/s)²
W ≈ 130 J
The work done on the ball by the pitcher during the given time is 126.44 J.
The given parameters;
- mass of the ball, a = 0.14 kg
- initial velocity of the ball, u = 0
- final velocity of the ball, v = 42.5 m/s
- time of motion of the ball, t = 0.06 s
The work done on the ball by the pitcher is determined by applying work-energy theorem;
W = ΔK.E
where;
- W is the work done
- ΔK.E is change in kinetic energy
[tex]W = \frac{1}{2} m(v^2 - u^2)\\\\W = \frac{1}{2} \times 0.14 \times (42.5^2)\\\\W = 126.44 \ J[/tex]
Thus, the work done on the ball by the pitcher is 126.44 J.
Learn more here:https://brainly.com/question/10063455