6. State University must purchase 1100 computers from three vendors. Vendor 1 charges $500 per computer plus a total delivery charge of $5,000. Vendor 2 charges $350 per computer plus a total delivery charge of $4,000. Vendor 3 charges $250 per computer plus a total delivery charge of $6,000. Vendor 1 will sell the university at most 500 computers, vendor 2, at most 900, and vendor 3, at most 400. The minimum order from a vendor is 200 computers. Determine how to minimize the cost of purchasing the needed comput?

Respuesta :

To minimize the cost of purchasing equipment, the value, the number of computers, and the shipment are averaged, and a larger quantity of computers is chosen from the cheapest offer and a smaller quantity from the highest price.

To know the final price of each computer, we multiply the value of each computer by the maximum number of computers that the supplier sells us and we add it to the shipping price, finally we divide it into the maximum number of computers that the supplier sells to us to find out the final average price of each supplier.

Average price supplier 1

$500 × 500 =$250000

$250000 + $5000 = 255000

$255000 ÷ 500 = $510

Average price supplier 2

$350 × 900 = $315000

$315000 + $4000 = $319000

$319000 ÷ 900 = $354,44

Average price supplier 3

$250 × 400 = $100000

$100000 + $6000 = $106000

$106000 ÷ 400 = $265

According to the above, the state university should buy 400 computers from provider 3, 500 computers from provider 2, and 200 computers from provider 1 to minimize the value and acquire computers from the 3 providers.

400 × $265 = $106000

500 × $354,44 = $177220

200 × $510 = $102000

According to the above, the total money spent by the state university on computers was $ 1980200

Learn more in: https://brainly.com/question/17387142

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico