Answer:
Step-by-step explanation:
Given that
Population mean [tex]\mu=78[/tex]
std deviation [tex]\sigma =12[/tex] = 12
sample size n =36
Sample mean = [tex]\bar x = 85[/tex]
[tex]H_0: \bar x = 85\\H_a: \bar x \neq 85[/tex]
(Two tailed test)
Mean difference = 7
Std error =[tex]\frac{\sigma}{\sqrt{n} } \\=\frac{12}{6} \\=2[/tex]
Since population std dev is known and n>30 we use Z test
Z statistic = [tex]\frac{7}{2} =3.5\\[/tex]
p value <0.001
Since p value is <0.01, at 1% significance level, we reject H0.
There is significant difference between sample mean and population mean.