Its height (in meters), xxx seconds after the launch, is modeled by: h(x)=-5x^2+20x+60h(x)=−5x 2 +20x+60h, left parenthesis, x, right parenthesis, equals, minus, 5, x, squared, plus, 20, x, plus, 60 What is the height of the object at the time of launch?

Respuesta :

Answer:

60 meters

Step-by-step explanation:

The height of the object (in meters) after x seconds of the launch is modeled as [tex]h(x) = -5x^{2} +20x+60[/tex]

So, putting any value of x in seconds we get the height of the object.

Now, we are asked what is the height of the object at the time of launch.

Now, putting x = 0, we get, h(x) = - 0 + 0 + 60 = 60 meters. (Answer)

answer is 60 if your looking for METERs, and 6 if your looking for SECONDS

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico