the kinetic energy of an object with mass m moving with a velocity of 5 m/s is 25 j what will be its kinetic energy when its velocity is doubled what will its kinetic energy when it is velocity increased 3 time

Respuesta :

Answer:

100 J, 225 J

Explanation:

The kinetic energy of an object is given by:

[tex]K=\frac{1}{2}mv^2[/tex]

where

m is the mass of the object

v is the velocity of the object

In this problem, the initial kinetic energy of the object is

K = 25 J

Then, the velocity is doubled, which means

v' = 2v

Therefore, the new kinetic energy will be

[tex]K'=\frac{1}{2}m(2v)^2 = 4(\frac{1}{2}mv^2)=4K[/tex]

Therefore, the kinetic energy has quadrupled:

[tex]K' = 4(25)=100 J[/tex]

Later, the velocity is tripled, which means

v'' = 3v

Therefore, the new kinetic energy will be

[tex]K''=\frac{1}{2}m(3v)^2 = 9(\frac{1}{2}mv^2)=9K[/tex]

Therefore, the kinetic energy has increased by a factor of 9:

[tex]K' = 9(25)=225 J[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico