Answer:
Total angular displacement will be 19.998 radian
Explanation:
It is given that the washer starts from the rest and reach reach the speed of 2 rev/sec in 11 sec
So initial angular velocity [tex]\omega _i=0rad/sec[/tex]
And final angular velocity [tex]\omega _f=11rad/sec[/tex]
Time t = 11 sec
So angular acceleration [tex]\alpha =\frac{\omega _f-\omega _i}{t}=\frac{2-0}{11}=0.1818rad/sec^2[/tex]
So angular displacement in this 11 sec
[tex]\Theta =\omega _it+\frac{1}{2}\alpha t^2=0\times 11+\frac{1}{2}\times 0.1818\times 11^2[/tex]
[tex]\Theta =\omega _it+\frac{1}{2}\alpha t^2=0\times 11+\frac{1}{2}\times 0.1818\times 11^2=10.99radian[/tex]
Now the washer slows down and stops in 9 sec
So final angular velocity = 0 rad/sec
So angular acceleration [tex]\alpha =\frac{0-2}{9}=-0.222rad/sec^2[/tex]
So angular displacement [tex]\Theta =2\times 9-\frac{1}{2}\times 0.222\times 9^2=8.991radian[/tex]
So total displacement in 20 sec = [tex]=10.999+8.999=19.998radian[/tex]