Five students visiting the student health center for a free dental examination during National Dental Hygiene Month were asked how many months had passed since their last visit to a dentist. Their responses were as follows. 5 17 12 21 29 Assuming that these five students can be considered a random sample of all students participating in the free checkup program, construct a 95% confidence interval for the mean number of months elapsed since the last visit to a dentist for the population of students participating in the program. (Give the answer to two decimal places.)

Respuesta :

Answer:

[0.9 months, 32.69 months]

Step-by-step explanation:

The mean is

[tex]\bf \bar x=\frac{5+17+12+21+29}{5}=16.8[/tex]

The standard deviation is

[tex]\bf s=\sqrt{\frac{(5-16.8)^2+(17-16.8)^2+(12-16.8)^2+(21-16.8)^2+(29-16.8)^2}{5}}=8.1092[/tex]

Now, we have to find two values a and b such that the area under the Normal curve with mean 16.8 and standard deviation 8.1092 between a and b equals 95% = 0.95

Using a spreadsheet we find these values are

a = 0.906

b = 32.694

(See picture)

and our 95% confidence interval for the mean number of months elapsed since the last visit to a dentist for the population of students participating in the program rounded to two decimal places is

[0.9 months, 32.69 months]

Ver imagen rodolforodriguezr
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico