Answer:
Total mass of leaked fluorine in six months= 0.405 kg
Explanation:
From the given,
Leaked mass of freon = 35.12 gm
Molecular mass of freon = [tex]C_{2}H_{2}F_{3}Cl = (2\times 12)+(2\times1)+(3\times19)+(1\times35.5)=118.5g/mol[/tex]
Total weeks per month = 4
Fluorine released into the air in total weeks = [tex]6/times4=24[/tex]
3 molecules of fluorine is present in the freon[tex]C_{2}H_{2}F_{3}Cl[/tex]
[tex]{\tex Mass\,leak\,rate\,of\,fluorine}\,= \frac{Mass\,of\,fluorine\,in\,freon}{Molecularmass\,of\,freon}\times leak\,rate[/tex]
[tex]\frac{19\times 3}{118.5}\times 35.12=16.8gm/week[/tex]
Total mass of fluorine leaked in six months = [tex]24\times16.9=405.6gm= 0.405 kg[/tex]