Respuesta :

Answer:

v = 37.2 m/s

Explanation:

Given,

The frequency of the wave, f = 3100 Hz

The wavelength of the wave, λ = 0.012 m

The velocity of the propagation of the wave, v = ?

The relationship between the frequency, wavelength, and velocity of a wave is given by the formula

                                          v = f x λ      m/s

Substituting the values in the above equation

                                          v = 3100 Hz x 0.012 m

                                             = 37.2 m/s

Hence, the speed of the wave is, v = 37.2 m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico