Respuesta :

Answer: w = 200N

Explanation:

w = mg

m = 20kg

g = 10m/s^ (approximately)

w = 20kg . 10m/s^

w = 200N

Answer:

[tex]\Huge \boxed{\mathrm{200 \ N}}[/tex]

Explanation:

[tex]\sf Weight \ (N)= mass \ (kg) \times acceleration \ of \ gravity \ (m/s^2)[/tex]

[tex]W=mg[/tex]

The mass of the stone is 20 kg.

The acceleration of gravity is approximately 10 m/s².

[tex]W=20 \times 10[/tex]

[tex]W=200[/tex]

The weight of the object is 200 N.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico