Respuesta :

Answer:

P.E = 13230 J

Explanation:

Given,

The mass of the rock, m = 45 Kg

The rock is sitting at a height from the ground, h = 30 m

The acceleration due to gravity, g = 9.8 m/s²

The potential energy of the body is given by the formula,

                            P.E = mgh joules

Substituting the given values in the above equation

                             P.E = 45 x 9.8 x 30

                                   = 13230 J

Hence, the potential energy of the rock is P.E = 13230 J

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico